Potemkinovský graf alebo ako zo seba spraviť hlupáka v priamom pren

Autor: Ľudo Jurčík | 10.4.2011 o 19:43 | (upravené 10.4.2011 o 19:50) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  114x

Pred kreslením niektorých grafov by bolo zrejme vhodné, aby ich autor zodpovedal aspoň na základné logické otázky resp. bol schopný rozoznať realitu od želaného stavu.

Dnes sa opäť raz potvrdilo, za akých nesvojprávnych považujú svojich voličov politici z družiny Róberta Fica. Hoci je graf ceny plynu za posledných 13-14 rokov prezentovaný v spomenutej relácii typické socialistické klamstvo, ten, kto graf, ktorý prezentoval - okrem iných politikov zo Smeru aj pán Kažimír v markizáckej relácie Na telo - by si však zaslúžil, aby ho hnali dokonca aj zo Smeru. Tak primitívne podceňovať občanov Slovenska sa už nikomu v takomto rozsahu dávno nepodarilo.

Ak už odhliadneme od skutočnosti, že čísla na zvislej ľavej osi si niekto nemusí všimnúť, samotný graf ukazuje, že plyn je, vďaka Róbertovi Ficovi (...) lacnejší ako v rokoch 1996-98... Samozrejme, že to nie je pravda, z čoho každý súdny človek usúdi, že graf je úplný nezmysel, totálne klamstvo a bolo až tragikomické, ako sa jeden z najväčších „ekonomických expertov“ strany Smer snažil v priamom prenose vysvetliť, že tá hodnota 5 centov/m3 zemného plynu je akýmsi priemerom... A teraz si spomeňte, kto bol bývalým štátnym tajomníkom na ministerstve financií. Pán Kažimír, ten istý človek, ktorý v priamom prenose klamal a robil zo seba hlupáka. Človek, ktorý ani netuší, koľko je priemerná predajná cena plynu, toho plynu, ktorý je pre Smer takou istou vďačnou témou ako pre SNS maďarská karta...

Je však možné, že to robil na objednávku istého novo začínajúceho blogera...

Potemkinovský graf je ekonomicky neškodný, lebo je to sprostosť na pohľadanie, ale reči o prenesení gréckej pôžičky do Eurovalu 2 sú už trošku iná káva. Sú snahou o presun vlastného súhlasu Smeru s gréckou pôžičkou na plecia terajšej koalície, začiatkom sofistikovanej prípravy na poukazovanie na to, že koalícia oklamala občanov, keď nesúhlasila s gréckou pôžičkou a teraz ju cez Euroval 2 (ak by sa to stalo, parlament s ňou vyjadrí súhlas...) podporila. A, bohužiaľ, keď Euroval 2 parlament podporí a EÚ grécku pôžičku do neho presunie, bude sa to doma občanom ťažko vysvetľovať. Nie je to vylúčené, takýmito a podobnými konštrukciami sa bruselskí úradníci vyznamenávajú denne, čiže nebolo by to žiadne prekvapenie. Žiadne prekvapenie nie je ani to, že peniaze poskytnuté Grécku sú vlastne poskytnuté niekomu inému a prekvapenie taktiež nie je ani to, že Grécko tie peniaze určite nikdy nesplatí. Aj keď sa na to pozrieme z akéhokoľvek uhla pohľadu a realistom bude vždy jasné, že nie je možné minúť viac ako zarobíme, a aj tým gréckym, u nás sú stovky tisíc občanov, ktorým to vôbec nič nehovorí a nie je problém ich oklamať aj v úvode spomenutým grafom.

Novo začínajúci bloger sa už teší...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: Zločinci najradšej obchodujú so štátom, peniaze tam majú isté

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?