Už aj transformácia nemocníc?

Autor: Ľudo Jurčík | 14.11.2011 o 10:52 | (upravené 14.11.2011 o 11:03) Karma článku: 9,24 | Prečítané:  484x

Myslieť si, že racionalita a zdravý úsudok ma niečo do činenia so snahou o zakrývanie vlastnej neschopnosti, si môže zrejme len naivný človek. Alebo obdivovateľ Ivana Mikloša.

Po prečítaní článku vo mne skrsla myšlienka, že minister financií je vo veľmi zlej situácii, lebo inak by sa možno neuchýlil k názoru predstavenému vo svojom článku „Drahí populisti“. Je neuveriteľné a zábavné zároveň  sledovať, ako za takmer všetky nedostatky vlády môže SaS... A to dokonca pomaly aj za tie budúce – myslím do konca volebného obdobia. Treba s tým počítať na to sa pripraviť.

Ale k veci. Transformáciu nemocníc nie je vôbec potrebné zastaviť, myslím, že by sme ju mohli pokojne realizovať. Dokonca ani akčný prezident nič nezmôže. Len je to nepopulárne opatrenie, však? Dokonca aj taká superhrubá mzda je nepopulárne opatrenie. Aj na tú bolo treba zabudnúť . A tá by pritom pomohla veľmi konkrétne.

Opýtajme sa skôr, ako zodpovedne pristupuje k verejným zdrojom minister financií zo svojim ministerstvom, ak dá vopred 310 miliónov € do „podniku“ s názvom Transformácia nemocníc a nemá istotu ani len v tom, že sa „podnik“ založí. Ktorý racionálne uvažujúci človek toto urobí? Ani jeden.

Ale, samozrejme, nemocniciam treba pomôcť, avšak nie nalievaním peňazí do nefungujúceho systému, ktorého sfunkčnenie by malo byť razantnejšie. Ak však čítam o tom, ako minister, vidiac katastrofálne hospodárenie systému, do neho napriek tomu nalieva financie, nevdojak mi napadne myšlienka, že či toto je tá razantnosť, či by sa tak isto správal k vlastným peniazom. Evokuje to minimálne, nazvem to slušne, minimálne slabú koordináciu medzi ministerstvom financií a zdravotníctva. O schopnostiach a dôvodoch hlavných protagonistov si iste každý urobí obraz sám.

Tie peniaze pred uskutočnením transformácie poskytnuté byť nemali, nikdy ich štát späť nedostane. Ani za to nemôže SaS. A pokiaľ ma pamäť neklame, tak parlamnet hlasoval, že prostriedky mali byť poskytnuté „transformovaným“ nemocniciam.

Ak minister financií tvrdí, že za Fica sa v nemocniciach kradlo a plytvalo a existuje riziko, že bez transformácie aj druhé oddĺženie vyjde navnivoč, treba sa otvorene spýtať, prečo sa to tak deje. Prečo sa už poldruha roka toleruje tento stav v nemocniciach? Načo mám rezortnú komisiu pri ministerstve zdravotníctva? Prečo ministerstvo financií nenavrhlo legislatívnu úpravu, ktorá by umožňovala čo najrýchlejšie kontroly zdravotníckych zariadení daňovými úradmi?

Pán minister, ešte stále máš pocit, že za všetko môže SaS?

Súhlasím, populizmus je veru drahý. Populizmus SDKÚ.

Autor je podpredseda Výboru NR SR pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: Zločinci najradšej obchodujú so štátom, peniaze tam majú isté

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?